Jdi na obsah Jdi na menu
 


O Plemeni

Stafordšírský bulteriér

- charakteristika -


Povaha stafordširských bulteriérů i nevšední zjev je vlastně to rozhodující, proč je o plemeno stále vzrůstající zájem. Dá se bez nadsázky říci, že ten, kdo pozná povahu stafbulíka, zjistí, že standard, který o ní mluví jen v superlativech, není nikterak přehnaný. Pes doslova miluje lidi a zvláště děti a svou náklonnost se jim snaží dávat stále najevo. Lze konstatovat, a to nejen z vlastní vzkušenosti, ale i z průzkumu mezi kvalifikovanými odnorníky, jako jsou veterinární lékaři a kynologičtí rozhodčí, že plemeno je prosté agresivity vůči lidem. U veterinárních lékařů je to jedno z nejoblíbenějších plemen, neboť při jejich ošetřování se cítí vždy zcela bezpečně.
Pes se nikdy nenabaží společnosti svých majitelů, vyžaduje těsný fyzický kontakt a není to rovněž pes pro jednoho pána, svou přízeň věnuje všem. Snadno se vychovává i cvičí, neboť se snaží páníčkovi co nejvíce zavděčit. Právě tato povaha dělá ze stafbulíka ideálního rodinného psa, vhodného jak do  městského bytu tak i domku.
Temperament plemene označujeme jako střední. Přestože se majitelé štěňat domnívají, že jejich mladý pes je k neutahání, je potřeba porovnávat jednotlivá plemena. Když vezmeme temperament čistě teriérů - ale i mnohých dalších plemen - překvapivě zjišťujeme, že jsme se ve svém úsudku velice mýlili. Určitě jsou i odlišnosti mezi typem bull a terriér. Ten, kdo chce aktivně se psem sportovat, zvolí nepochybně vyšší teriérský typ. Kdo uvažuje o turistice, procházkách a spíše pohodovém soužití s lenošením na kanapi, bude nadšen typem bull.
Určitá variabilita v rámci standardu typ, výška, váha, barva, je pro plemeno přínosem. Rozšiřuje se tak prostor pro jeho uplatnění a využívání v praxi. Právě povaha ho přímo předurčuje pro práci v canisterapii u dětí i seniorů na lůžkách, při přednáškách ve školkách a školách. Osvědčuje se jako pes záchranář. Skládá sportovní i myslivecké zkoušky. Prosazuje se i v dalších kynologických sportech jako je agility a mnohých dalších.
Děti a stafordširský bulteriér je absolutně skvělé spojení. Psi dobře snášejí i ústrky od dětí. Je však potřeba připomenout rodičům, že je jejich povinností dohlížet na hry dětí a psů. Psík může malé dítě při hře porazit. Dítě naopak hází psovi nevhodné předměty, které psík spolkne a hrozí mu uhynutí, nebo mu strká do uší a očí prsty, ale i tužky a i zde jsou obavy z poškození zdraví psa namístě.
 Co se týče zdraví, můžeme plemeno zařadit k plemenům, která prozatím nejsou až tak zatížena dědičnými defekty. Zdraví jedince závisí na mnoha faktorech. Chovatelský klub poskytuje členům všechny informace o plemeni, včetně nejnovějších genetických poznatků. Fundovaný poradce chovu dovede chovatelům nabídnout vhodná spojení pro reprodukci zdravých jedinců. Zodpovědný chovatel se všestranně věnuje štěňatům. Zajistí kvalitní krmení, preventivní veterinární péči a dokonalou socializaci. Pak je na majiteli štěněte, aby pokračoval a zabezpečil vše pro zdravý vývoj psa.
Majitel respektuje vhodné podmínky pro držení psa a jeho biologické potřeby. Pes by měl být členem rodiny s pevně vymezenými povinnostmi i právy. Tak jako všechna ostatní plemena psů bez vyjímky, musí mít důslednou výchovu, vyváženou stravu a dostatek pohybu. Pozor však na přetěžování mladých psů.
Plemeno je vhodné pro každý věk od dětí po seniory. Pro všechny bude vždy přínosem.


   z knihy Stafordširský bulteríér - Jiřina Volšická, báječná kniha vřele doporučuji

 

 

Stafordšírský bulteriér

- standard plemene -

 


Země původu: Velká Británie

Datum zveřejnění původního platného standardu: 24. 6. 1987

Klasifikace FCI:
•    skupina 3, teriéři
•    sekce 3, teriéři typu bull
•    Bez pracovní zkoušky.

Celkový vzhled: Hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes. Svalnatý, aktivní a pohyblivý.

Charakteristické rysy: Je známý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi laskavý zejména k dětem.

Chování / povaha: Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý pes.

Hlava a lebka: Krátká, celkově hluboká hlava s širokou lebkou. Velmi vyvinuté lícní svaly. Stop výrazný, morda krátká, nos černý.

Oči: Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Kulaté a středně velké. Posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček tmavé.

Uši: Růžovité nebo polovztyčené, ani velké, ani těžké. Klopené nebo vztyčené ucho je nanejvýš nežádoucí.

Pysky / čelisti / zuby: Pysky přilehlé a čisté. Čelisti silné. Zuby velké, s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.

Krk: Svalnatý, poměrně krátký, s jasnými obrysy, směrem k ramenům se rozšiřující.

Hrudní končetiny: Nohy rovné, s dobře vyvinutými kostmi, postavené poměrně daleko od sebe; z nadprstí, které není ochablé, vybíhají mírně ven vytočené tlapy. Ramena jsou uložená patřičně vzad, lokty nejsou volné.

Tělo: Bedra krátká, hřbetní linie rovná. Široká přední fronta, hluboký hrudník, správně klenutá žebra. Tělo je svalnaté, s jasnými obrysy.
Pánevní končetiny: Dobře osvalené. Hlezna nízko položená, kolenní klouby správně zaúhlené. Nohy jsou při pohledu zezadu souběžné.

Tlapy: Se silnými polštářky, silné a středně velké. Drápy jsou u jednobarevných jedinců černé.

Ocas: Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce zužuje a je nesený poměrně nízko. Neměl by být příliš zatočený – lze jej připodobnit k ramenu starých pump.

Chůze / pohyb: Volný, vydatný a čilý pohyb s racionálním využíváním energie. Konče-tiny se při pohledu zepředu i zezadu pohybují souběžně. Z pánevních končetin vychází zjevný posun.
Osrstění

Srst: Hladká, krátká a hustá.

Barva: Červená, plavá, bílá, černá nebo modrá, nebo kterákoli z těchto barev s bílou. Žíhaná všech odstínů nebo žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí.

Hmotnost:
•    psi 12,71 – 17,25 kg
•    feny 10,89 – 15,43 kg

Velikost: Požadovaná kohoutková výška činí 35,56 – 40,64 cm.

Vady: Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

pozn.: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.
 

FÉDÉRATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE

SECRÉTARIAT GÉNÉRAL: 13, Place Albert I - B 6530 THUIN (Belg.)
Standard FCI č. 76 / 14.02.1995

Použito z http://www.staffbullclub.cz/